Informacje projektowe Poznajmy się w CAMP 3 - Na Niwie Zmian
  • 10 września 2021

Poznajmy się w CAMP 3 - Na Niwie Zmian

W sierpniu odbyła się kolejna edycja cyklu POZNAJMY SIĘ W CAMP!!  

·        Broszki z wełny (warsztat prowadziła FUNDACJA PETRA SENIOR

Podczas warsztatów uczestnicy nauczyli się wykonywać z wełny czesankowej kwiaty, które mogą być: broszką, przypinką do włosów, kapelusza, torebki lub elementem wystroju wnętrza. W czasie twórczej pracy uczestnicy rozmawiali także o tym czym zajmuje się Fundacja PETRA Senior. 

·        Dlaczego warto się pobrudzić? (warsztat prowadziła  FUNDACJA LEŚNE DZIKI)

Warsztat był dedykowany dla wszystkich osób zainteresowanych tematem aktywności fizycznej na dworze. Rozmawialiśmy o roli wczesnych doświadczeń z dzieciństwa, teorii biofilii, syndromie baby Jagi i odporności. Jakie "brudne" aktywności pomagają nam w byciu zdrowym, czym są leśne kapsle i dlaczego wszystko smakuje lepiej na pikniku. To był świetnie spędzony czas, bo bycia na dworze nigdy za wiele!

·        Profilaktyka chorób układu krążenia (warsztat prowadziła FUNDACJA AKCEPTACJA)

Fundacja Akceptacja poprowadziła warsztat poświęcony zagrożeniom wystąpienia chorób układu krążenia oraz wpływowi profilaktyki na szybkie rozpoznanie i skuteczne zapobieganie występowania i rozwojowi chorób układu krążenia.

Łatwo zapobiegać tym chorobom dlatego warto wiedzieć o nich jak najwięcej. Dlatego została omówiona profilaktyka chorób układu krążenia z czynnikami ryzyka. Warsztat prowadziła: Anna Maria Szymkowiak- ratowniczka KPP, wykładowczyni na kierunkach medycznych w Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy. Prezeska Fundacji. 

Podczas spotkania uczestnicy otrzymali darmowy pakiet badań profilaktycznych, w skład których wchodzi:

– pomiar ciśnienia tętniczego i pulsu

- badania biochemiczne: glukoza na czczo

- pulsoksymetria (pomaga ocenić wydolność oddechową - metoda przezskórnego oznaczania wysycenia krwi tlenem).

·        Kosmiczne wakacje! Warsztaty plastyczne dla dzieci 8+ (warsztat prowadziła FUNDACJA SERDECZNIK)

„Kosmiczne wakacje” to warsztat malarski, na którym uczestnicy wraz z prowadzącą zastanawiali się jak można spędzić wakacje w kosmosie? Czy wakacje na Marsie różniłyby się od wakacji na Saturnie? Czy ktoś zostanie na Ziemi? Co można robić na Księżycu? A może nikt nie będzie chciał wychodzić z rakiety? Nie ograniczaliśmy się tylko do wyobrażeniach i wszystko było możliwe do zrealizowania. Malowaliśmy na dużych powierzchniach, a powstała praca utworzyła Układ Słoneczny z najlepszą ofertą spędzania wakacji dla przyszłych pokoleń. Warsztat miał na celu rozwijanie wyobraźni, umiejętności pracy w grupie oraz doskonalenia umiejętności manualnych.

·        Lato w ogrodzie (warsztat prowadzili LOKALNI W GMINIE SUCHY LAS)

„Bomby kwietne" są rodzajem partyzantki ekologicznej, ich zadaniem jest zasiać rośliny tam, gdzie nie możemy podejść: na nieużytkach, w rowach, na poboczach – wszędzie tam, gdzie możemy dorzucić. Dzięki temu, że do zrobienia bomb dodaje się glinę, po pierwsze po wyschnięciu można spokojnie ją schować do kieszeni, idąc na spacer i rzucić, a po drugie zabezpiecza przed zjedzeniem nasion przez ptaki, a rozpuszcza się po deszczu lub od wilgoci gleby – tak, podczas warsztatu tłumaczyła Anna Ohirko, prezeska Stowarzyszenia Lokalni w gminie Suchy Las. Podkreślała, że ważne jest, by nasiona jakie stosuje się w "bombach" były powszechnie znane, by nie zaburzyły równowagi w środowisku. „Bomby kwietne", które robiliśmy podczas warsztatów, zawierały indywidulanie skomponowaną  przez Lokalnych - mieszankę z chabrów, maków, rumianku, pszczelnika, nostrzyka, nagietka i arcydzięgla. 

To był świetny czas w CAMP! Uczestnicy dowiedzieli się, jak szeroki jest zakres działań organizacji pozarządowych z Poznania i okolic!